Tiltai tarp tautų skautiškoje dvasioje: projekto patirtys ir pasiekimai
- galimybiukurejai
- Mar 25
- 2 min read

Šiemet vasario pabaigoje baigėsi metų trukmės projektas, kuriuo buvo siekiama skatinti glaudesnį įvairių tautybių Lietuvos piliečių skautų bendradarbiavimą ir padėti sustiprėti atsikuriantiems Lietuvos žydų skautams. Projekte dalyvavusi penkių savanorių komanda džiaugiasi, kad daugumą išsikeltų tikslų pavyko įgyvendinti ir apžvelgia, kokių kompetencijų projekto metu pavyko įgyti.
„Prieš prasidedant projektui norėjau pagilinti žinias projektų valdymo, komandos formavimo, bendrų komandos veiklų organizavimo, refleksijų vedimo, finansinių dokumentų tvarkymo bei bendrų renginių su kitų tautų atstovais organizavimos srityse. Džiaugiuosi, kad daugumoje šių sričių pavyko praplėsti kompetencijas, o Lietuvos žydų skautai turėjo galimybę sudalyvauti įvairiuose renginiuose su bendrapiliečiais iš kitų organizacijų”, – sako savanorių komandos vadovas, skautas vytis Michail Adomas Kofman.
„Mane domino pati projekto idėja. Norėjau išmokti dirbti su vaikais, dalyvauti bendrose veiklose su kitų tautybių bendrapiliečiais, išmokti rengti metodinę medžiagą ir rekomendacijas. Smagu, kad daugelį tikslų pavyko įgyvendinti”, – sako Europos solidarumo korpuso projekto „Būkim atviri – pažinkim įvairias kultūras“ savanoris Dovydas Miliauskas.
Pašnekovai pažymi, kad projekto metu surengtos 23 skautų sueigos Lietuvos žydų jaunimui, jose dalyvavo apie 50 dalyvių, kurių amžius svyravo nuo 6 iki 18 metų. Pagrindinė projekto tikslinės grupės dalyvių amžiaus grupė buvo 10-14 m. amžiaus vaikai, tačiau kai kuriose veiklose, pavyzdžiui, susitikimuose su kitų organizacijų skautais, bendroje stovykloje su skautais priklausančiais tautinėms bendrijoms, dalyvavo ir vyresni skautų vadovai . Projekte dalyvavo keturioms tautinėms bendrijoms priklausantys skautai – žydai, lenkai, ukrainiečiai, rusai, taip pat skautai iš didžiausios Lietuvoje skautų organizacijos – Lietuvos skautijos.
Projekto metu dalyviai ir penkių savanorių komanda aplankė septynis Lietuvos miestus ir miestelius – Vilnių, Kauną, Trakus, Visaginą, Veliuoną, Raudonę, Ukmergę, surengė keletą bendrų renginių su Lietuvos lenkų harcerių (skautų) sąjungos atstovais, taip pat stovyklą, kurioje dalyvavo Lietuvos žydų, lenkų, ukrainiečių, rusų skautai. Veiklų dalyviai susipažino su istoriniais, kultūriniais, tautinių mažumų istoriją liudijančiais objektais – žydų sinagoga Vilniuje, Sugiharos muziejumi Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejumi, Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejumi, Trakų pilimi, Raudonės ir Panemunės pilimis, partizanų bunkeriais, Visagino atomine elektrine ir reaktoriaus simuliatoriumi, apsilankė televizijos bokšte Vilniuje.
Pagrindiniai projekto savanoriai organizavę veiklas žydų skautų jaunimui ir bendrus renginius su kitų organizacijų skautais buvo penki 20-22 metų amžiaus savanoriai – trys merginos ir du vaikinai. Vienas savanoris papildomai prisijungė projekto eigoje. Savanoriams projekto metu buvo surengti mokymai apie laiko planavimą, tikslų kėlimąsi, streso ir konfliktų valdymą, darnų gyvenimo būdą, darbą su jaunais žmonėmis, kitomis aktualiomis temomis. Metų trukmės Europos Komisijos finansuojamą projektą koordinavo VšĮ Galimybių kūrėjai, o projekto vykdymą prižiūrėjo Jaunimo reikalų agentūra.
Comentarios